Ochrana a regenerácia porastov po zime


OCHRANA A REGENERÁCIA PORASTOV PO ZIME

Lignohumát veľmi dobre poslúži na prekonanie stresu rastlín po zime. Podporí rozvoj koreňov a ich zdarný vývoj tak, aby čo možno najviac vytvorili objem a hĺbku, siahli si na vodu do hlbších vrstiev pôdy a lepšie tak prekonali dlhšie periódy sucha.

Pretože, keď je koreňová sústava dosť mohutná a hlboká, dokáže porast prežiť sucho alebo iný negatívny vplyv (choroby, premokrenie, …) v oveľa lepšej kondícii a bez väčšieho poškodenia. Lignohumát podporí korene, regeneráciu o odnožovanie aj neskoro založených porastov, nevyrovnaných porastov, alebo zle vzchádzajúcich porastov, napr. z dôvodu silného zamokrenie či stuhnutia pozemku z jesene. Obsahuje mikroelementy a prirodzene 3% síry, ktorá je dôležitá na ochranu proti chorobám a pre plodiny náročné na síru (repka, obilniny, horčica, ..).

V tomto intenzívnom rastovom období tiež dobre využijeme vynikajúcu vlastnosť Lignohumátu, ktorý:

* slúži ako vynikajúci prirodzený nosič živín do pletív rastlín (najmä fulvové kyseliny).

* humínové kyseliny a fulvokyseliny uľahčujú naviazanie živín na pôdu a zároveň ich

udržanie v ľahko prístupnej forme.

* bráni zvrhávániu P v pôde

* stimuluje mikrobiálny život

* obmedzuje toxicitu hnojív a prípravkov na ochranu

Tam, kde je v skorých fázach porastu dostatok miesta a porast chceme po zime regenerovať, podporiť korene a tvorbu ďalšej nadzemnej hmoty (podporiť tvorbu bočných vetví, udržať čo najviac základov kvetov alebo podporiť ďalšie odnožovanie v období odnožovania obilnín), u normálnych až slabších porastov, prednostne použijeme:

LignoAktivátor roztok 0, 75 l/ha (alebo prášok 100-150 g/ha)

+ Listová výživa napr. Roztok močoviny (DAM, SAM, Amisan, ……) + reg. Rastu CCC napr. Retacel + mikroelementy Mg, S (horečnatá soľ) + Mn, Zn, Cu + prípadne fungicídy, insekticídy.

Tam, kde v skorých fázach nepotrebujeme porast zahustiť, alebo podporiť ďalšie odnožovanie, napr. z dôvodu, že už porast prehustený máme, alebo máme v období odnožovania obilnín porast preodnožený a nie je dostatok miesta a svetla pre ďalšiu tvorbu bočných vetiev, volíme skôr:
Lignohumát MAX roztok 0, 4 l/ha alebo Lignohumát AM prášok 50-100 g/ha

+ Listová výživa napr. Roztok močoviny (DAM, SAM, Amisan, ……) + reg. Rastu CCC napr. Retacel + mikroelementy Mg, S (horečnatá soľ) + Mn, Zn, Cu + prípadne fungicídy, insekticídy.

Regenerujeme tým porasty po zime a pripravujeme ich na zdarnejšie prekonanie budúcich stresových období (sucho, choroby, škodcovia).

LignoAktivátor okrem humínových kyselín a fulvokyselin obsahuje aj severské morské riasy ako zdroj protistresových aminokyselín, enzýmov, prírodných fytohormónov a rad makro- i mikroprvkov.

LignoAktivátor tiež použijeme v obilninách v období stĺpikovania na podporu silných, hlavných odnoží a obmedzenie vplyvu parazitických nadmerných odnoží. V tomto prípade je lepšie výživu posunúť na inokedy, pred alebo po aplikácii LignoAktivátora, aby sme súčasne nepriživovali aj slabé odnože. Najmä v období dostatku vlahy.

K jarnému prihnojovaniu a prihnojeniu počas vegetácie použijeme listové humatizované hnojivo Ligno Super NPK 7,5 – 8 – 6 s mikroprvkami, vrátane B a stimulátora rastu. Jeho dávka činí 2 – 5 l/ha.

Morenie osiva, namáčanie priesad
Na morenie osiva, namáčanie priesad zelenín a jahôd odporúčame stimulačno – protistresový produkt v podobe výrobku Ligno Aktivátor roztok. Používa sa ako prídavok do moriacej zmesi, napr. s fungicídmi alebo insekticídmi, kde posilňuje ich účinnosť a zároveň osivo chráni pred ich prípadným negatívnym vplyvom.
Je to lacné, rýchle a účinné. Doslova za pár korún.

Výhody morenia semien Lignohumátom:

• semienka majú k dispozícii akcelerátor príjmu živín z pôdy, aj z hnojiva
• humínové kyseliny viažu živiny na pôdny sorpčný komplex, fulvové kyseliny sú aktívnym

nosičom živín do korienkov a listov klíčiacich rastlín – prejdú cez kutikulu

 • podpora rozvoja koreňovej sústavy a nárastu nadzemnej hmoty
  • podporenie biologickej aktivity mikroorganizmov, teda pôdy
  • zlepšenie a urýchlenie výživy priamo pre klíčiace semená
  • urýchlenie humifikácie v pôde až 4x – obohatenie pôdy o humus a uhlík
  • zlepšenie F-CH vlastností pôdy – tvorba drobnohrudkovitej štruktúry
  • rýchle a vyrovnané schádzanie

Ligno Aktivátor roztok:
Ide o zmes originálneho 7% Lignohumátu s obsahom veľmi dôležitých humínových kyselín a fulvokyselín a výťažku zo severskej morskej riasy s celou škálou protistresových a bioaktívnych látok v podobe polysacharidov, aminokyselín, enzýmov, vitamínov, hormónov, makroprvkov a mikroprvkov ….
Dávkovanie Ligno Aktivátora na 1 tonu osiva:
Obilniny
– 1,5 l
Ovos – 2 l
Kukurica, slnečnica – 2 – 3 l
Repka – 15 l

Mak – 30
Ak nebudete mať k dspozícii Ligno Aktivátor, na morenie použite Lignohumát MAX s maximálnym 20% obsahom Lignohumátu. Lignohumát MAX dávkujeme cca 70% dávky LignoAktivátora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *